Türkiye’ de kaç tane haber sitesi var?

Gönderildiği yer: İntermedya 0

Geçmiş yıllara baktığımızda Türkiye gündemini televizyonlarından takip eden bizler artık televizyonu neredeyse hiç kullanmıyoruz.  Gerek var mı ki? Bu durum sadece televizyon ile sınırlı değil. Bir çok dalda ki ihtiyaçlarımızı artık bilgisayarımızdan giderebilmekteyiz.

Peki iyi bir gelişme mi?

Kötü bir gelişme mi?

Hem iyi hemde kötü bir gelişmedir. (bence) Spordan sosyal hayattan aile bağlılıklarından yoksun bir gelecek görüyorum ve bu kulağa hiç te hoş gelmiyor.

Şimdi gelelim asıl konumuza…

Türkiyede kaç tane haber sitesi bulunmakta?

İnternet ortamının dev arama motorlarından google aram çubuğuna haber yazıp türkçe sayfalarda arattığımda yaklaşık 43000 sonuç görüyorum. Evet yanlış okumadınız: 43 000 . Peki bütün bu haber sitelerinin varoluş amacı nedir? Neye kime hizmet ediyorlar bikiyor muyuz?

Sondan 23000 sayfayı yok sayarak ilk 20 000 sayfadan bahsetmek istiyorum.

İlk sıraları doğal olarak Ülkemizin resmi medyası almakta. Sitelere girdiğimizde gerçekten gündemdeki haberlere rastlamak mümkün. Ancak bir kaç sayfa ileri gittiğimizde aynı haberlerin sadece içeriklerinde oynanmış hallerini görmekteyiz.  Yer belli değik, kaynak belli değil…..

İnternet nedir? Özgürlük müdür? Peki özgürlük nedir?

Bir Türk vatandaşı olarak Allah’a şükürler olsun özgürüz. Hürüz. Ama bu özgürlüğün ve hürlüğün çizgeleri ve sınırları var öğle değil mi?

Aslında internet ortamı da aynı şeyi ifade etmektedir. Özgürüz fakat başkalarının emeğini çalmadıkça, özgürüz ama başkasının malını kendi malımız gibi göstermedikçe…. özgürüz ama başkasının haberini kendi haberimiz gibi yazmadıkça. Ben bir haber editörü değilim. Bir gazeteci de değilim. Ancak bir sitede okuduğum haberi farklı bir sitede sadece içinde bir kaç oynama yapılmış halini görmek beni hem güldürüyor hemde düşündürüyor. Kaynak belirtilse içerikte kelime değişiklikleri olsa göz yumabiliriz. Sonuçta herkes sitesinin ziyaret almasını ister ve bekler.

Bence İnternet Özgürlüktür ifadesinin açılımı konusunda milletimiz bilinçlendirilmelidir. En azından bir denetleme veya denetleyen bir kurum olmalıdır.

Takip Et Emre ALBAYRAK:

Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Türkiye'nin önde gelen SEO danışmanlarından olan Emre Albayrak; 14.09.1987 Trabzon doğumlu olup, aslen Gümüşhane/Kelkit' lidir. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul 'da tamamlamıştır. 2007 Yılında Erzincan Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünden mezun olduktan 5 Yıl sonra Anadolu Üniversitesi'nde İşletme bölümü okumuş ve 2014 yılında mezun olmuştur. 2015 Yılında ÖSYM 'nin hazırladığı ALES sınavında yeterli puan alıp Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Mühendislik fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek lisansa başlayıp 2017 yılı ocak ayında mezun olmuştur. Microsoft tarafından yapılan sınavlar sonrası başarı gösteren kişilere verilen MCP, MCSA ve MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer) sertifikalarına sahip olan Emre Albayrak; bir şirketin uçtan uca tüm alt yapısının kurulumunu yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Bilişim Teknolojileri hakkında araştırmalarda bulunmayı kendisine yaşam felsefesi olarak benimseyen Emre, aynı zamanda "google haberler" sitesi ile de yakından ilgilenmekte ve kişisel bloğu üzerinden insanlara yardımcı olmaya gayret göstermektedir. Mesleği: Bir yazılım şirketinde Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Hobileri: Fotoğraf çekme, masa tenisi, yüzme ve satranç oynamaktır. Aynı zamanda amatör bir fotoğrafçı olan Emre Albayrak, fotoğrafçılık alanında özellikle makrolama ile ilgilenmektedir.
Son yazıları
Yorumlar kapalıdır.