Google Haberlere Site Ekleme – Kayıt (Soru-Cevap)

Gönderildiği yer: Bilişim 94

Emeğe saygı adına yazımı herhangi bir sitede yayınlar iken kaynak belirteceğinizi, birkaç kelimesini değiştirerek çeşitli yöntemlere başvurmayacağınızı biliyorum.

NOT: Google Haberlere eklenme ile ilgili ücretli çalışma yapmıyorum

Merhaba,

3 Temmuz 2010 tarihinde yazdığım Google News ve Haber Siteleri kayıt  makalem de gelen soruları derleyip daha şeffaf ve anlaşılır halde soru cevap haline getirmeye çalıştım.

Bu makalemde google haberlere kayıt için nelere dikkat edilmesi gerekiyor soru cevap şeklinde aşağıda belirteceğim. Makaleye yazılacak yorumları eğer ben konu olarak burada belirtmediysem makaleye ekleyeceğim.

news

Google News – Google Haberlere site eklemek için ne yapmalıyız?, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Soru: Google Haberler nedir?

Cevap: Türkiye ve dünya üzerinde gündeme gelen haberleri, haber sitelerinden derleyip diline ve ülkesine göre sıralayan bir haberler portalıdır.

Soru: Hangi web sitelerinden haberler yayınlanır?

Cevap: 3 yıl öncesine kadar Robot teknolojisi ile otomatik indexleme ile haber siteleri ve/veya tür olarak benzeyen web sitelerini seçen Google artık, kurum ve/veya bireylerin başvurusu ile yayıncılarını seçmektedir.

Soru: ***Başvuru için web sitemde olması gereken başlıca kriterler nelerdir?***

Cevap: Aşağıdaki maddelerde belirtilmiştir.

 • Öncelikle başvuru amacınız hit almak olmamalı. (diğer bir değişle; günde 15K (on beş bin) tekil hitin altında hit alıyorsanız, başvuru yapmanızın bir anlamı yoktur.)
 • Alan adresinizin (domaininiz, xyz.com gibi) en az 2 yaşında olması. (1 yaşını doldurmuş)
 • Global arama sonuçlarında ilk ±10 sayfada çıkıyor olmalısınız. Yani, Google web arama sonuçlarından günde minimum 15K hit alıyor olmalısınız.
 • Altyapısı ve tasarımı ücretsiz olmayan (free template, wordpress vb.) bir web sitesi. (Alt yapınız wordpress olacaksa bile bu ilk bakışta belli olmamalı. Profesyonel olduğunuzu ispat etmelisiniz.)
 • Tıklandığında açılmayan, “yapım aşamasında” tarzında mesaj veren sayfalarınız olmamalıdır.
 • Seo yapısına uygun bir tasarım.
 • Link kurallarına uygun bir şekilde sayfalarınızdan link vermelisiniz. Bir yazınızda onlarca dış bağlantı olmamalıdır.
 • Kolay kullanılabilir, şeffaf bir web tasarım. Neyin nerde olduğu belli ve düzenli.
 • Sitenizin en altında link çöplüğü kesinlikle olmamalıdır.
 • +18 içerik kesinlikle olmamalıdır.
 • Pop-up reklamı önermiyorum. En azından ana sayfa için. Asla olmamalı da demiyorum ama sayfa ziyaretçisini rahatsız etmemeli ve tabi ki; +18 bir içerik barındırmamalı ve/veya +18 içerikli bir sayfaya yönlendirmemelidir.
 • Çok hızlı bir şekilde yanıt veren bir web sunucu.(Unutmayınız ki, Google botları sitenizi ne kadar hızlı gezer ise, o kadar sık ziyaret edecektir.)
 • ***İyi derecede İngilizce biliyor olmalısınız.
 • Boş olan her alanı reklam alanı olan web siteleri.(Şu anda Google Haberler’ de olan birçok sitede bir sürü reklam var diyeceksiniz. Evet ama onlar Google Haberler’ de yayınlanıyor, siz yayınlanmıyorsunuz. Dozunu aşanları silmeyi de bilir, Google. Siliyor da.) Spor arabayı almadan, sportif bir jant almakla eş değerdir. Önce arabayı alalım sonra süsleyelim. 🙂
 • Gerçekte var olan bir künye. Diğer bir değişle profesyonel bir ekip. Bu konuya açıklık getirecek olur isek; 5-6 arkadaşın bir araya gelerek “hadi bir haber sitesi yapalım” demesi değildir maalesef. Sadece ve sadece bu iş için çalışan profesyonel bir ekip ve ofis ortamı olmalıdır. Gerektiğinde size cep telefonunuzdan değil, sabit adresinizden yazılı, sabit telefonunuzdan sözlü, faks numaranızdan data olarak ulaşıla bilinir olmalısınız.
 • Özgün içerik. Bir önceki madde de olduğu gibi bu konuda önemlidir. Herhangi bir haber sitesinden alınmış bilgiyi olduğu gibi kopyalamak ve/veya kaynak göstermemek, sitedeki bütün haberlerin farklı haber sitelerinden almak maalesef özgün içerik değildir. Tabi ki tüm sitelerde haberler aynıdır ancak, ifade edilişleri aynı değildir.  Evinizdeki televizyonunuzda haber saati geldiğinde hepsinde aynı anda haberler yayınlanır. Bu kanallar birbirinden mi alıyor haberi? Tabi ki “hayır”. Hepsinin bir haber kaynağı var. Yani sizin de Türkiye ya da dünyanın herhangi belirli noktalarında size haber ulaştıracak kaynaklarınız olmalıdır.
 • Sitenizde görevli yazarlarınızın sürekli olarak gündem ile ilgili makaleleri ve yazıları olmalıdır. Bu yazılar aynı zamanda global arama sonuçlarından da size hit getirecektir.
 • Süreklilik ve güncellik. Gün içinde en az 5 dakika da bir siteniz güncelleniyor olmalı.
 • Google Haberlere özel site haritanız (sitemap) olmalı ve Google webmaster araçlarından sisteme yüklenmiş olmalıdır. (Google haberlere özel site haritası hakkında makalemi okumanızı tavsiye ederim. Burayı tıklayabilirsiniz.) Bu site haritasını webmaster araçlarına ilk yüklediğinizde sistem hata verecektir ancak siz yine de yükleyin…
 • Global arama sonuçlarında yüksek miktarda index sahibi olmalısınız.
 • Gizlilik sözleşmesi ve sitenizdeki başlıca kurallarınızı belirten bir sayfanızda yayınladığınız içerik ile ilgili açık ve net bir şekilde belirten bir sayfanız bulunmalıdır. Sitenizdeki reklamlar nelerdir, kime aittir, kime hitap eder vs.
 • RSS sayfası
 • Robots.txt dosyası
 • Gerçek ve kurumunuza ait olan iletişim sayfası.

Soru: Nereden başvuru yapmalıyım?

Cevap: Öncelikle Google News (haberler) başvuru öncesi bilgiler sayfasını tüm linkleriyle dikkatlice okumalısınız. (Bir haber sitem olmadığı halde bu makeleyi yazabilmek ve doğru bilgi verebilmek adına ben tümünü okudum.) Google Haberlere kayıt linki için burayı tıklayabilirsiniz. 1 yıl öncesine kadar bu sayfa Türkçe idi. Ancak bir takım suiistimaller ve yoğun başvurular nedeni ile sayfa yeniden İngilizceye çevrildi ve Türkçe desteği kaldırılmıştır. Ayrıca bildiğiniz gibi mevcut hükümetin Google Türkiye tarafına yapmış olduğu birtakım vergi baskılarının da buna neden olduğu dedikoduları kulağımıza geliyor.

Soru: ***Ben üşengeç değilim ve dürüstüm. Web sitemin Google News de yayınlanması için gerçekten emek verilmesi gerektiği kanaatindeyim” 🙂 Başvuru öncesi Google News dökümanlarının TÜMÜNÜ okudum. (bir üstteki link)  Yeterince İngilizce biliyor ve anlıyorum. Ne yapmam gerektiğini ve sitemin hangi özeliklere sahip olması gerektiğini TAMAMEN biliyorum. Web sitemin tüm kriterlere uyduğuna dürüstçe inanıyorum. Şimdi ne yapmalıyım?

Cevap: Sitenizi Google News editörlerine göndermek ve bir takım bilgileri aktarmak için bu linke tıklayabilirsiniz. Not : Linkin çalışması için google hesabınız ile üye girişi yapmış olmalısınız.

Soru: Yapmış olduğum başvuru ne kadar sürede neticelendirilir.

Cevap: Verdiğiniz bilgilerin yoğunluğu ve şeffaflığına göre 2 – 4 hafta içerisinde netice alırsınız.

.

Google Haberlere Site Ekleme Kriterleri Pdf döküman Buradaki bilgileri pdf olarak indirebilirsiniz.

Emeğe saygı adına yazımı herhangi bir sitede yayınlar iken kaynak belirteceğinizi, birkaç kelimesini değiştirerek çeşitli yöntemlere başvurmayacağınızı biliyorum.

Takip Et Emre ALBAYRAK:

Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Türkiye'nin önde gelen SEO danışmanlarından olan Emre Albayrak; 14.09.1987 Trabzon doğumlu olup, aslen Gümüşhane/Kelkit' lidir. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul 'da tamamlamıştır. 2007 Yılında Erzincan Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünden mezun olduktan 5 Yıl sonra Anadolu Üniversitesi'nde İşletme bölümü okumuş ve 2014 yılında mezun olmuştur. 2015 Yılında ÖSYM 'nin hazırladığı ALES sınavında yeterli puan alıp Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Mühendislik fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek lisansa başlayıp 2017 yılı ocak ayında mezun olmuştur. Microsoft tarafından yapılan sınavlar sonrası başarı gösteren kişilere verilen MCP, MCSA ve MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer) sertifikalarına sahip olan Emre Albayrak; bir şirketin uçtan uca tüm alt yapısının kurulumunu yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Bilişim Teknolojileri hakkında araştırmalarda bulunmayı kendisine yaşam felsefesi olarak benimseyen Emre, aynı zamanda "google haberler" sitesi ile de yakından ilgilenmekte ve kişisel bloğu üzerinden insanlara yardımcı olmaya gayret göstermektedir. Mesleği: Bir yazılım şirketinde Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Hobileri: Fotoğraf çekme, masa tenisi, yüzme ve satranç oynamaktır. Aynı zamanda amatör bir fotoğrafçı olan Emre Albayrak, fotoğrafçılık alanında özellikle makrolama ile ilgilenmektedir.
Son yazıları

94 Responses

 1. berke
  |

  nasıl ekelriz acaba sitem http://indirimsin.com

 2. Emre ALBAYRAK
  |

  Makalede yazıyor 🙂 Zahmet edip okur musunuz? 🙂

 3. Recep Baltaş
  |

  Verdiğiniz bilgiler eksik ve yanlış. Bahsettiğiniz kriterlere uymayan tonlarca site var Google News’te. Özgün bir yazı olmamış.

 4. Emre ALBAYRAK
  |

  Görüşünüze saygı duyarım. Hiçkimse burada belirttiklerime uymak zorunda değil.
  Google newsteki siteleri detaylı inceleyebilmeniz için alt içeriklerine ve FTP erişimine ayrıca google web araçlarından ilgili siteleri inceleye biliyor olmalısınız. Bburadan aldığınız bilgiler neticesinde google haberler de bulunan siteler hakkında yorum yapabilirsiniz.
  Ayrıca news veri tabanına hergün siteler eklenirken bir yandan da silinmektedir. Haketmediğini düşündüğünüz siteler için şikayette bulunabilirsiniz.
  (Özgün yazı : Kaynak demektir. Hatalı yazı değildir.)

 5. Recep Baltaş
  |

  Eleştirmek kolay tabii ki benim açımdan bakınca 🙂 Ama ben genelde kendim de çok aktif bir yazarım. Daha ayrıntı için Google Forumlarında News başlığında takılmaya başlayacağım biraz. Canlı hangout yapıyorlar. Bilgi edinirsem bir yazı yazmak istiyorum. En azından insanları yönlendirdiğiniz için teşekkürler.

 6. Serkan
  |

  Daha birkaç güç öncesine kadar haber sitesi açmak için heveslenen birisi olarak -ki her türlü gideri karşılamak için bütçe oluşturmuştum- yukarıda yazılanları okuyunca ciddi söylüyorum hevesim kaçtı.

  Evet bunun bir ekip işi olduğunu görebiliyorum ama, Google gerçekten çok fazla şey istiyor

 7. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Açıkcası siz de bu hissi uyandırdığım için üzgünüm. 🙁
  Ancak hedefinize ulaşmak için vereceğiniz emeğin ve maliyetlerin boşa gitme olasılığını da düşünmelisiniz.

  Size katılıyorum. Google hakikaten fazlasını istiyor. Ancak google açısından bakılır ise; onlar yalnızca profosyonel ve kurumsal bir yapı istiyor.

 8. erhan bütün
  |

  Merhaba Emre bey sitemi incelemeniz mümkünmü.

  mail ile ulaşırsanız özel destek almak istiyorum

  http://www.sagliktanhaber.com

  mavibereli_1978@hotmail.com

 9. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Malesef bireysel inceleme veya özel olarak destek veremiyorum.
  Soru ve sorunlarınızı buraadan iletmenizi rica ederim.

  Vereceğim yanıtlar bir başkasına da ışık tutabilir.

 10. Melih
  |

  Çok kez denedim olmadı Benim web sitemi nasıl ekleriz *

 11. Emre ALBAYRAK
  |

  Yukarıda yazan işlemleri dış bağlantılarıyla tamamen okudunuz mu?
  Yukarıda yazanların T Ü M Ü sitenizde mevcut mu?

 12. Cengiz YURDUNUSEVEN
  |

  Yazınızı baştan sona okudum ve yorum yapmadan çıkmak istemedim. Bilgiler için çok teşekkürler.

 13. musa kınık
  |

  Hocam iyi günler size bir sorum olacak ben sitemi google haberlere değilde googlede bir arama yapınca ilk iki sıradan cıkan haber siteleri gibi eklemek istiyorum umarım anlatabilmişimdir. Nasıl yapabiliriz acaba ?

 14. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Bu işlem için sitenizde seo çalışması yapılması gerekiyor.
  Ancak siz sitenizi güncel tuttuğunuz ve özgün içerik paylaştığınız da google bir süre sonra sitenizi zaten dikkate alacaktır.
  Tek yapmanız gereken sitenizi google ın daha rahat okuyacağı halde tutmak.

  iyi çalışmalar.

 15. […] ocak 2013 tarihli yeni makalem için burayı tıklayınız. Google Haberlere Site […]

 16. ELİFOĞLU NAKLİYAT
  |

  bence başarılısınız

 17. Bedava Oyun Oyna
  |

  Hocam gerçekten çok güzel anlatmışsınız sizin sayenizde bir tane haber sitem şuanda newste var. Sitesinizi hergün takip etmekteyim. tşkler.

 18. Ali Horuz
  |

  Sitemin tasarım ve yazılım açısından yeterli olduğunu düşünüyorum, henüz yeni kurdum ve tamamen özgün içerik çalışması yapıyorum. Bahsettiğiniz tüm teknik özellikler tamam fakat 15k hit şart mıdır? 5-6k’a ulaştırıp başvursam onaylanma ihtimali nedir?

 19. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  15K hit dediğimizde aslında şunu anlatmak istiyoruz.
  “Sitenize girdiğiniz bir içerik google global arama sonuçlarında hızlı indexleniyor ve bu içerikten hızlıca hit alıyorsunuz….”

  Bu da sitenizin kalitesini gösterir. Sizin hitiniz düşük ise henüz yeterli seviyeye ulaşmadınız demektir.

 20. Yusuf KISA
  |

  Çok açıklayıcı bir anlatım olmuş hocam. Umarım başta belirtiğiniz gibi yazınızı kaynak göstererek yayınlarlar. Sayenizde haber sitesi açmaktan vazgeçtim 😀

 21. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Amacım haber sitesi açmak isteyenleri yıldırmak ya da vaz geçirmek değil aslında.
  katetmesi gereken yolu göstermek.

 22. cumali kaya
  |

  web sitesi tasarımı yapak istiyorum ama bilgi yok nasıl öğrene bilirim

 23. Emre ALBAYRAK
  |

  Sorunuzun makalem ile ilgisi yok ama size yardımcı olabilecek bir link vereyim 🙂 Tıklayın

 24. Pasta Oyunu
  |

  Web sitenizi beğenerek ziyaret ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

 25. Taha Mesud
  |

  Merhaba,

  uzun zamandır aradığım soruların cevabını yazınızda bulmuş oldum teşekkürler. wordpress tabanlı bir sitem var ve google sitemapimi hızlı şekilde de indexleniyor. Ama gel görki google news kaydımız yok. Aslında onu nasıl yapacağımızı da (yazınızı okumama rağmen hala )bilmiyorum. sizden özel yardım alabilir miyim???

 26. Alaçatı butik otel
  |

  şu zamana kadar okuduğum en iyi google news makalesi , çok yararlı buldum ve başvuruda bulundum.teşekkür ederim.

 27. klasik mobilya
  |

  açıkcası google news e ekletmek biraz şans işi gibi , birçok sefer denememe rağmen ekletemedim

 28. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Bireysel destek malesef veremiyorum. Ancak sorularınıza buradan yanıt verebilirim.
  iyi çalışmalar.

 29. Ahmet
  |

  Merhaba hocam benım bir sorum olcaktı blogspot sitelerdede tum dediklerinizi yapsak kabul ederlermi?

 30. Emre ALBAYRAK
  |

  Alt yapısı size ait değil sonuçta. Blogspot siteler sizi amatör gösterir. Dolayısı ile makalede geçen maddelerin en önemlisi atlanmış olur.

 31. Ozmen Tepekule
  |

  Yazıyı okuyunca umutlarım suya düştü beklememiz ve sitemizin içerigini genişletmemiz gerekli oldugunu anladım.

 32. islam iklimi
  |

  güzel bir yazı

 33. serdar
  |

  teşekkürler güzel bilgilerin için.

 34. orhan demir
  |

  öncelikle yazınız çok güzel oldu, baya bilgilendirici
  wordpress siteleri için önereceğiniz sitemap varmı varsa adres yazabilirmisiniz

 35. Emre ALBAYRAK
  |

  Orhan bey merhaba,
  Eklenti bölümünden aratarak bulabilirsiniz.

 36. orhan demir
  |

  biliyorum çok kararsız kaldım sizin önerebileceğini bir tane varsa mutlu olurum en azından referans olur denenmiş diye derim, çok buldum çoğuda seolu seolu istemiyorum ben direk google.news e hitap edecek seoya gerek yokböyle bişey bulamadım neyazıkki

 37. Yusuf KISA
  |

  Merhaba hocam.

  Öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten hotmail uzantılı olan mail adresimi haber sitemin uzantısı ile değiştirdim.

  Sizce sitem uygun mudur ? Sitem henüz 1 aylık değil fakat içerikler tamamen özgün ve bot olmadan girilmekte herşeyini özenerek yaptım. Her hafta mutlaka sayfayı ziyaret ediyorum cevap verirseniz sevinirim.

  İyi çalışmalar.

 38. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba Yusuf Bey,
  Normalde bireysel inceleme yapmıyorum ancak sitenizi kabaca gözden geçirdim. Ancak göremeyeceğm bir çok şey var.
  Makalemdeki maddeleri kendi sitenize kıyaslama yaparak bana sorularınızı iletirseniz daha faydalı adımlar atmanız konusunda size yardımcı olabilirim.

 39. Emre ALBAYRAK
  |

  Orhan Bey sorunuzu tam olarak anlayamadım. Sanırım tema ‘dan bahsediyorsunuz.
  Bu konuda malesef bir yönlendirme yapamayacağım. Herkesin göz zevki farklı. Altyapıya gelince; olması gerekenler yukarıda yazmakta.

 40. orhan demir
  |

  emrebey temadan bahsetmiyorum google.news eklentisi arıyorum özel yazan veya internette önerebileceğiniz google.news sitemap ismi veya yazan bir arkadaş arıyorum benim bulduklarım hep seolu sitemaplar ve çok karışık, ben sadece google.news sitemap istiyorum öyle bir tane bulamadım benim konum bu bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 41. Emre ALBAYRAK
  |

  Size benimde kullandığım fakat içinde seo özelliği de olan All in one Seo eklentisini önerebilirim.
  http://semperfiwebdesign.com/

 42. Yusuf KISA
  |

  Peki hocam bu sefer tek bir soru soracam yazılım firması google news uyumlu diyor site haritası ama benim şüphelerim var. Site bölümüne yazdım site haritası bağlantısını.

  1. Site haritası .xml uzantılı olması gerekmiyor mu ?
  2. Site haritasında görsel bölümü, kısa açıklama bölümü göremedim bunu google kendisi mi çekiyor ?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 43. Emre ALBAYRAK
  |

  Yusuf Bey, tekrar merhaba.
  Öncelikle;
  Bu makaleleri yazdığım ilk günden itibaren bir çok kişi makaleme yorum yazarak soru sordu. Ancak içlerinde yalnızca sizin bu son sorduğunuz soruyu gerçekten beğendim. Size teşekkür ederim. Makaleyi ve yorumları okuyacak olan diğer arkadaşlara da bu sorunuz örnek olsun.
  Neden mi?
  Çünkü: benden komple sitenin incelenmesi bekleniyor. Halbuki birçok detay sitenin kök yönetiminde saklı. Bunlar da bana belirtilmeden yorum yapma şansım yok ki…

  Şimdi sorularınıza birlikte yanıt arayalım.
  1. Site haritası xml formatında olmak zorunda değildir. Google Webmaster toolstan eklendiğinde google botları sitema inizi okuyabiliyorsa sorun yok. (sizin sitenizin news veritabanında kayıtlı olmadığına dair hata verebilir. Bunu gözardı edebilirsiniz. Ancak bunun dışında bir hata veriyorsa sitemap kodlamasında hata vardır.)
  2. Eğer siz kodlama ile google a yardımcı olmazsanız (sitemap içinde) evet kendisi çekmeye çalışıyor. Kodlaması ve örneği için yardımcı link : http://www.emrealbayrak.com.tr/bilisim/google-news-sitemap/

  kolay gelsin…

 44. Yusuf KISA
  |

  Merhaba Emre Bey,

  Öncelikle ben teşekkür ederim. Birçok kişiye bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. r10 üzerinde çok sayıda news uzmanı var iken bir konu açıldığında kimse bilgilerini paylaşmak istemiyor.

  Dediklerinizi uyguladım ve google webmaster tools ‘a site haritasını gönderdiğim sadece dediğiniz hatayı verdi. Böylece site haritamın uyumlu olduğunu anlamış oldum.

  Tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar.

 45. Poğaça Tarifi
  |

  iyi bir site başarılarınızın devamını dilerim teşekkürler.

 46. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba Yusuf Bey,
  Google News veritabanında yer aldığınızda bu uyarı otomatik olarak kalkacaktır.
  Google News yetkilileri de news başvurusu yapan sitelerin bu hatayı alsalar dahi newse özel sitamp inin webmaster toolstan eklemelerini önermektedir.

  iyi çalışmalar.

 47. Emre ALBAYRAK
  |

  “Poğaça Tarifi” burası backlink alım değil, bilgi paylaşımı sitesi. Bu nedenle yorumunuzdaki linki kaldırdım.
  Seo uzmanlarına yapmayın bari 🙂

 48. Tuncay
  |

  Güzel bir makale olmuş.
  Bir sitenin google news kayıtlı olduğunu nasıl anlarız? Bunu kontrol edebileceğimiz bir yer var mı acaba?

 49. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba Tuncay,
  Bu linkteki gibi arama yaptığınızda karşınıza sizin sitenize ait içerikler çıkıyor herhangi bir hata mesajı almıyorsanız, google newste eklisiniz demektir.

 50. yemek tarifleri
  |

  güzel bir site teşekkürler.

 51. Yasin ilgili
  |

  Teşekkürler paylaşım için, kısaca hit odaklı olmayıp haber vermek için açılırsa haber sitesi emeğinizin karşılığı alınıyor bunu anlıyorum makalenizden. Google elbet kandırılabilir ama bu makaledeki şartlar varmış gibi içeriği düzenlemekten geçiyor sanırım.

 52. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba Yasin Bey,
  Size şiddetle katılıyorum. Kalıcı olabilmek için amacımız haber vermek olmalı

 53. bjk haber
  |

  teşekkürler anlatım için, darısı bizim başımıza

 54. vahit mahmat
  |

  sitemde burada yazılan özelliklerin tamamını yakaladım 1’i hariç 🙂 birgün 15K hite ulaştığımda google newse kayıt oolabileceğim sanırım. birkaç defa denetim ama birşey cıkmadı

 55. Sedat Kocaman
  |

  Merhaba,

  Birçok kez eklememize rağmen sonuç alamadık.

  Başvuru formunu doldururken Türkçe bilgiler vermek problem olur mu? İngilizce mi doldurmak gerekir.

  Bir de Google News için sitemap’imiz yok, bu sebeple başvurumuz olumsuz sonuçlanır mı?

 56. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Makalemde de belirttiğim üzere Google news sitemap sitenizde olmalı ve Google webmaster toolstan eklenmiş olmalıdır.

 57. Serkan
  |

  Merhaba

  Dün haber sitemizin Google News’a kayıt olduğuna dair e-mail aldık. Fakat Google News bölümünde site:site.com yazdığımızda indexlenmediğini farkettik. Daha sonra Webmastertools’ta 2 tane hatayla karşılaştık. Şu şekilde;

  1) Site Haritanızda belirtilen yayın adı sitenizin veritabanımızdaki yayın adıyla eşleşmiyor. Lütfen Site Haritanızdaki yayın adının Google Haberler’de makaleleriniz için görüntülenen yayın adıyla tam olarak eşleştiğini kontrol edin.

  2) Site Haritanızdaki en az bir URL, Google Haberler veritabanında olmayan bir ana makine üzerinde bulunuyor. Google Haberler, yalnızca taradığımız ana makinelere ait Site Haritaları’nı kabul edebilir. Siteniz Google Haberler tarafından taranıyorsa lütfen Site Haritanızdaki URL ile makalelerinizin Google Haberler’de görünen URL’lerinin (baştaki tüm “www” ifadeleri dahil) uyuştuğunu doğrulayın.

  Bir türlü anlayamadık. Sitemap’ta sorun olmadığını düşünüyoruz. Acaba bize yardımcı olur musunuz?

 58. Emre ALBAYRAK
  |

  Google news e birden fazla başvuru da bulunmuş olabilirsiniz. Bunlardan birinde sitenizin uzantısı .com.tr ile biterken birinde de sitenizin uzantısı .com olabilir. Siz son başvurunuzun dikkate alındığını düşünebilirsiniz fakat daha önceki başvurularınızdan beklemeye alınmış olanlar olup sonrasında onlardan biri onaylanmış olabilir. Bu da site adresinin hatalı olduğuna dair uyarı mesajını verdirebilir.
  Bu linkten yararlanarak probleminizi çözmeye çalışabilirsiniz.
  https://support.google.com/news/?page=unsupported.cs&hl=tr#topic=2428811

 59. Tarık
  |

  15K hit altı, 600 Hitli bir sitemi kabul ettirdim. Makaleniz sayesinde. 15K hit kuralını düzeltmenizi istiyorum. Zira okuduğumda gerçekten üzüldüm, kabul etmezler mi acaba diye. Gerçekten dürüst iş yaptığınzıda kabul ediliyorsunuz, hit önemli değil.. Bariz gerçek. Herşey için teşekkürler.

 60. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba Tarık Bey,
  Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. 15k hit alabilmek demek sitenizin belirli ölçüde olgunlaştığına işaret eder. Bu da google news veritabanına girebilmek ve KALICI olabilmek için bir vize gibidir.
  Çalışmalarınızla yetinmeyin ve kalıcı olabilmek için daha çok çalışın. Zamanla 15k sizin için çocuk oyuncağı hatta bir maç akşamında bir canlı anlatım haberi kadar kolay olacaktır.

 61. Tarık
  |

  Anladım. Haklısınız. Her ne kadar kabul edilmiş olsa da kalıcı olmayabilir. Dediklerinizi göz önünde bulundurarak siteme daha fazla emek vereceğim, tekrar tekrar teşekkürler..

 62. zamanteknoloji
  |

  Çok denedim bir türlü başaramadık 🙂

 63. Emre ALBAYRAK
  |

  Umarım birgün başarırsınız 🙂

 64. MOTORLU KURYE
  |

  benide eklermisiniz

 65. Ali Yalçın
  |

  Merhaba, makaleniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten fazlasıyla açıklayıcı olmuş..

 66. Nihal Güler
  |

  Merhaba,

  uzun zamandır aradığım soruların cevabını yazınızda bulmuş oldum teşekkürler. wordpress tabanlı bir sitem var ve google sitemapimi hızlı şekilde de indexleniyor. Ama gel görki google news kaydımız yok. Aslında onu nasıl yapacağımızı da (yazınızı okumama rağmen hala )bilmiyorum. sizden özel yardım alabilir miyim?

 67. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba Nihal hanım,
  Maalesef bireysel destek veremiyorum. Ancak sorularınızı buradan iletirseniz yanıtlamaktan mutluluk duyarım. Belkide sizin soracağınız sorulara verilecek cevaplar bir başkasına da ışık tutar.
  Makalem de de belirteceğim üzere wordpress altyapısını pek önermiyorum.

 68. Orhan
  |

  merhaba emre bey yukarda bu konu ile ilgili bir yazı var bendede aynı sorun var ve çözüm bulamadım bu konuda bilginiz varsa paylaşırmısınız sitem haber sitesi ve wp teşekkürler
  (Çözümlenemeyen haber bölümü)
  Site Haritanızdaki en az bir URL, Google Haberler veritabanındaki bir bölüme çözümlenemiyor. Google Haberler, yalnızca taradığımız ana makinelere ait Site Haritaları’nı kabul edebilir. Siteniz Google Haberler tarafından taranıyorsa lütfen Site Haritanızdaki URL ile makalelerinizin Google Haberler’de görünen URL’lerinin (baştaki tüm “www” ifadeleri dahil) uyuştuğunu doğrulayın

 69. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhabalar,
  news veritabanına uygun site haritasının google webmaster araçlarından içeri aktarıldığında eğer site news veritabanına kayıtlı olmadığında alınan hatadır. News kayıt başvrunuz var ise bu hatayı gözardı edin ve yayınlamaya devem edin.

 70. yucel
  |

  Merhaba,
  Teknoloji haberleri yayını yapan sitem google haberler servisine 25 Nisan Cumartesi günü dahil edildi.
  Bu gün 27 Nisan, haberler için site haritası eklemeye çalıştığımda;

  Sorun:
  Bilinmeyen haber sitesi

  Açıklama:

  Site Haritanız, Google Haberler’in veritabanında bulunmayan bir siteyle ilgili. Google Haberler yalnızca taradığımız sitelerdeki Site Haritalarını kabul edebilir. Siteniz Google Haberler tarafından taranıyorsa, lütfen Site Haritanızın URL’sinin, önündeki “www” de dahil olmak üzere, makalelerinizin Google Haberler’de görüntülendiği şekildeki URL’siyle uyumlu olduğundan emin olun. Sitenizin Google Haberler’e eklenmesini istiyorsanız, lütfen Google Haberler destek ekibiyle bağlantı kurun.

  hem site.com hemde http://www.site.com şeklinde denemeler yapmama rağmen başarısız oldum.

  https://partnerdash.google.com/partnerdash/d/news adresinden sitemin haber servisine dahil edildiğini görüyorum. Haber sitem arama sonuçlarında haberler bölümünde de yer almıyor.

  Bunun sorunun gidirilmesi için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor?

 71. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  http://news.google.com/ adresine girerek site:siteadi.com şeklinde arama yaptığınızda siteniz çıkıyorsa, siteniz news veritabanında var demektir.
  Ancak sitenizin news e eklenmesine dair yaptığınız başvuruda url yazarken “www” önekini eklemediyseniz site haritanozda da eklememelisiniz.
  Tüm bunlar doğru ise 27 nisan çok erken bir tarih. Ortalama 10 gün sonra site haritanızı webmaster araçlarından tekrar göndermenizi öneririm.

  Kolaylıklar.

 72. Bahçelievler Demirdöküm Servisi
  |

  gerçekten başarılı bir site olmuş elinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim

 73. Nedirkibu
  |

  Merhaba, Google haber’e kayıt olmak imkansız gibi peki ya yandex?

 74. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Yandex konusunda pek detaylara inmedim. Bu nedenle yanıltıcı cevap vermek istemem.
  Lakin google dan daha kolay olduğunu duymuştum.

 75. Kaan
  |

  Merhaba;
  Makaleniz çok faydalı teşekkür ederim. Yaklaşık 1 hafta 10 gün öncesi sitem kabul edildi. Yanlız Google Tarama Hatalarında tüm haber linkleri, “Makale Çok Uzun” hatası veriyor. News’te incelediğimde sadece şuan bir haber görünüyor. resim ve diğer web linkleri eklendi ama haber linkleri Makale Çok Uzun hatası vermeye devam ediyor. Acaba nerede yanlış var ? Teşekkür Ederim.

 76. marmaraitiraf.com
  |

  ite Haritanızdaki en az bir URL, Google Haberler veritabanındaki bir bölüme çözümlenemiyor. Google Haberler, yalnızca taradığımız ana makinelere ait Site Haritaları’nı kabul edebilir. Siteniz Google Haberler tarafından taranıyorsa lütfen Site Haritanızdaki URL ile makalelerinizin Google Haberler’de görünen URL’lerinin (baştaki tüm “www” ifadeleri dahil) uyuştuğunu doğrulayın

 77. osman
  |

  Hocam iyi günler.Ben de bugün başvurdum.Site kabulu konusunda fikir alabilir miyim?

 78. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba,
  Makalemdeki koşulların çoğunu sağlıyorsa neden olmasın. Bunu ben değil, en iyi siz görebilirsiniz.

 79. osman
  |

  hocam tema ücretsiz temalardan bir mahsuru olur mu?

 80. Emre ALBAYRAK
  |

  Bu sorunuzun cevabı aslında makalemin ilk satırlarında var.
  Ücretsiz bir tema kullandığınızı belli etmemelisiniz. Aynı tema aynı yapı ile farklı bir sitede olmamalı. Profesyonel bir altyapıda olduğunuzu belli etmelisiniz.
  Makaleyi baştan sona tekrar okumanızı tavsiye ederim.

 81. osman
  |

  Tamam hocam sağolun

 82. Mestan Han Ergenekon
  |

  bilgi için teşekkür ederim

 83. Aytekin
  |

  Güzel makale bende bir kaç işe yarayacak şeyler yazayım 🙂 Hit konusuna bende katılmıyorum.

  Kesinlikle sitenize başvurudan önce ssl sertifikası alın 10 dolara comodo ssl sertifikası var.
  Kesinlikle başvurmadan önce sosyal medya hesaplarınızı açın ve aktif kullandığınızı gösterin. Özellikle Facebook Twitter ve Google Plus
  Ayrıca 500 adet özgün makale var olsun sitenizde ve her konuyu 8-10 etiket girip etiketle boğmayın. Max. bir konuya 3 etiket girin.

 84. xxx
  |

  herşey güzelde nerede link hocam nereden bulacağız boş boş yazmışsınız.

 85. Emre ALBAYRAK
  |

  Dolu dolu bakarsanız görebilirsiniz. Linkin nerde olduğunu 🙂

 86. deniz
  |

  Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Ben de başvurmayı düşünüyorum bakalım sonuç ne olacak 🙂

 87. Özlem
  |

  Çok detaylı bir bilgilendirme olmuş teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim..

 88. Bilgi
  |

  Başvurun kabul edilse bile 2 gün sonra bascanız spam sonra silineceksiniz ne anlamı var ki ama yazı emek çok ellerine sağlık Kardeşimmm.

 89. Güzin
  |

  Bu bilgiler çok ekstra bilgiler olmuş. Google News bu kadar çok şey istemiyor. Mesela sitenin 1 yaşını doldurmuş olması şart değil. Günlük 15 bin hit şart değil, Künyedeki kişilerin gerçek olması şart değil, İngilizce bilmek kesinlikle şart değil, Alt yapısının WordPress olmasının hiç sakıncası yok, 5 dakikada bir güncellik kesinlikle yok, sürekli gündemle ilgili yazıların olması da gerekli değil. Bunları neye dayanarak mı söylüyorum, 5 senedir editörlük yapıyorum, büyük haber sitelerinde de çalıştım, orta seviyedeki haber sitelerinde de, ve bunların hepsi News’e kayıtlıydı yukarıda yazdıklarımın hiç birini de uygulamıyorlardı. Yeni açılan bir sitenin 3 ayda News’e kayıt olduğuna şahit oldum. Künyesinde 15 isim yazıp yalnızca 3 kişinin çalıştığı siteler biliyorum. Şuan çalıştığım şirket için de bu geçerli. Ve bu site gece 12’den sonra editör çalıştırmıyor 🙂 yani her 5 dakika 1 haberi Hürriyet, Milliyet bile atamıyordur. Sürekli gündeme dair haber yapmak şart değil, Sağlık kategorisine atacağınız eski bir haberle bile news’e çıkma şansınız olabilir..

  Bu yazıyı okuyan bir kişinin haber sitesi açması imkansız. Bu dediklerini yapabilmek için iyi bir sermaye gerek ofis gerek, bilgisayar internet gerek vs vs. Evden çalışıp news’e kayıtlı yüzlerce site var. Bence haber sitesi açmış olanlar news’e kayıt yaptırmak isteyenler Google’ın Türkçe formları var ordan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 90. Emre ALBAYRAK
  |

  Merhaba Güzin,
  Yazdıklarım uzun vadede news de kalabilmek açısından önemli. 6Aykığına 1 seneliğine pekala kalabilirsiniz lakin koltuğunuzu asla kaptırmayıp anlık 100k hatta 500k ziyaretçi alına bilinmesi için makalemde yazanlar az bile…

 91. Deep Web
  |

  Oldukça başarılı bir yazı olmuş. Paylaşımlarınızı özenle takip ediyorum.

 92. Bu dediklerini yapabilmek için iyi bir sermaye gerek ofis gerek, bilgisayar internet gerek vs vs. Evden çalışıp news’e kayıtlı yüzlerce site var. Bence haber sitesi açmış olanlar news’e kayıt yaptırmak isteyenler Google’ın Türkçe formları var ordan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 93. Emre ALBAYRAK
  |

  Yorumunuzu yeniden düzenledim. Amacınız yorum yapmak değil, backlink almak içindi. Yorumunuzda birden fazla spam link ve kilime vardı.
  Burada hiç bir beklenti olmaksızın insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Lütfen biraz olsun saygı rica ediyorum. Bir SEO uzmanına SEO taktiği uygulamak ne derece doğru bilemedim 🙂

  Yazdığınız yorumunuzun cevabı aslında daha önceki cevaplarım arasında var. Eğer kalıcı olunmak isteniyor ise yazdığım koşullar az bile. Takılıp çıkmak istiyorsanız o sizin kararınızdır…

Yorumlar kapalıdır.