Türkiye’ de kaç tane haber sitesi var?

Gönderildiği yer: İntermedya | 0

Geçmiş yıllara baktığımızda Türkiye gündemini televizyonlarından takip eden bizler artık televizyonu neredeyse hiç kullanmıyoruz.  Gerek var mı ki? Bu durum sadece televizyon ile sınırlı değil. Bir çok dalda ki ihtiyaçlarımızı artık bilgisayarımızdan giderebilmekteyiz.

Peki iyi bir gelişme mi?

Kötü bir gelişme mi?

Hem iyi hemde kötü bir gelişmedir. (bence) Spordan sosyal hayattan aile bağlılıklarından yoksun bir gelecek görüyorum ve bu kulağa hiç te hoş gelmiyor.

Şimdi gelelim asıl konumuza…

Türkiyede kaç tane haber sitesi bulunmakta?

İnternet ortamının dev arama motorlarından google aram çubuğuna haber yazıp türkçe sayfalarda arattığımda yaklaşık 43000 sonuç görüyorum. Evet yanlış okumadınız: 43 000 . Peki bütün bu haber sitelerinin varoluş amacı nedir? Neye kime hizmet ediyorlar bikiyor muyuz?

Sondan 23000 sayfayı yok sayarak ilk 20 000 sayfadan bahsetmek istiyorum.

İlk sıraları doğal olarak Ülkemizin resmi medyası almakta. Sitelere girdiğimizde gerçekten gündemdeki haberlere rastlamak mümkün. Ancak bir kaç sayfa ileri gittiğimizde aynı haberlerin sadece içeriklerinde oynanmış hallerini görmekteyiz.  Yer belli değik, kaynak belli değil…..

İnternet nedir? Özgürlük müdür? Peki özgürlük nedir?

Bir Türk vatandaşı olarak Allah’a şükürler olsun özgürüz. Hürüz. Ama bu özgürlüğün ve hürlüğün çizgeleri ve sınırları var öğle değil mi?

Aslında internet ortamı da aynı şeyi ifade etmektedir. Özgürüz fakat başkalarının emeğini çalmadıkça, özgürüz ama başkasının malını kendi malımız gibi göstermedikçe…. özgürüz ama başkasının haberini kendi haberimiz gibi yazmadıkça. Ben bir haber editörü değilim. Bir gazeteci de değilim. Ancak bir sitede okuduğum haberi farklı bir sitede sadece içinde bir kaç oynama yapılmış halini görmek beni hem güldürüyor hemde düşündürüyor. Kaynak belirtilse içerikte kelime değişiklikleri olsa göz yumabiliriz. Sonuçta herkes sitesinin ziyaret almasını ister ve bekler.

Bence İnternet Özgürlüktür ifadesinin açılımı konusunda milletimiz bilinçlendirilmelidir. En azından bir denetleme veya denetleyen bir kurum olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir